78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Právě že co se týká zadováků, vím...
Vysouvací zařízení byla slepá ulička, je vhodné tak pro včelaře technické hračičky. Už požadovaná přesnost v jednotkách milimetrů, která se během používání vysouvacího zařízení musí dodržet, je ve včelaření hodně omezující a znamená dost velké zkrácení životnosti úlu.
Nebudu tady ten zřejmý fakt dále rozebírat, původní téma je jiné.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57035


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (213.151.87.2) --- 26. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Svoje Budečáky jsem měl všechny z vysouváním. Přidal jsem jeden ohyb navíc abych se vyhnul zoně největšího tmelení. Vysouvací bedýnka musí při každém vysunutí sáně namáznout, takže tam musí být kus filce napuštěný vyhovujícím olejem. Určitě se mi v nich práce líbila víc než v universálech! Kdyby byly větší, bylo by v nich v malém hezké včelaření! Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57037


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 27. 4. 2012
Re: Re: Re: Re: leany

Já zastávám zásadu, že provedení úlů musí být jednoduché. Přirozeně taky účelné, aby bylo pro včelky optimální, ale hlavně jednoduché.
Má to dvě výhody, za prvé hlavně pokud se včelaří s větším množstvím pro výnos, je ztráta času řešit před každým úlem 5 nebo 15 minut nějakou techniku, třeba to vysouvání úlů. Já preferuji hned a jednoduše otevřít úl a místo techniky hned začít řešit včely. Ono taky když člověk přijde v 8 - 10 ráno do včelína a končí v létě v 8 -9 večer se západem slunka, nemá potom na nějaké technické blbosti ani pomyšlení ani v mladém věku, natož pak někdy ve stáří.
Za druhé jednoduchý úl znamená, že se v něm dá včelařit, jen s nějakými zdrženími až doslova do doby, dokud se nezačne rozpadat. Pokud jsou v úlu nainstalované nějaké technické složitosti a pokud je na ně včelaření vázáno, končí životnost úlu s ukončením provozování té složitosti, takže životnost takového úlu je potom polovina, třetina předchozí životnosti. A to je úplně zbytečné.
Pokud bych měl ukončit své včelaření v zadovácích, končil bych tedy v úplně jednoduchých klasických zadovácích. Klidně i v zadovácích po 2x12 rámků 39x24, protože rojení v nich umím zvládnout, možná v zadovácích po 2x16 plástů 39x24 nebo možná i ve vícepatrových zadovácích s objeme srovnatelným s nástavkovými úly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 57038


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu